Magyar Katolikus Lexikon > Sz > Szent Ferenc Kisnővérei

Szent Ferenc Kisnővérei (lat. Tertius Ordo Regularis Gurkensis, TORG), 1990-ig Mustármag: egyházmegyei jogú hivatalos társulás. - Szőllősy Julianna Christophora SCSC (keresztes nővér) 1956: Au-ba menekült. 1981: hazalátogatott, hogy szerz. és ped. tapasztalatait pedagógusok körében továbbadja. 1985: 3 m. nővér titokban kezdte meg a noviciátust a ferences harmadrend regulája szerint. 1988: új tagok csatlakoztak, megalakult a férfi ág is: →Szent Ferenc Kistestvérei. Két leány egy időre kiköltözött Feldkirchenbe, Christophora nővér közösségében kaptak helyet és védelmet. 1989 őszén négyen telepedtek le Bpen a kapisztránus rtart-tól kölcsönkapott lakásban Christophora nővér vezetésével, aki rendjétől egyéves szabadságot kapott, hogy segítségével gyökeret ereszthessen az új közösség. Még ez évben felvették a kapcsolatot Seregély István egri érsekkel. 1990 tavaszán Egon Kapellari (Gurk-Klagenfurt egyhm.) alapító pp. vezetésével az egész közösség bemutatkozott Rómában, VI. 26: megkapták a püspöki jóváhagyást és felvették a ~ nevet. Christophora nővér visszatért ausztriai közösségébe, a gurki pp. átadta a protektorátust az egri érseknek. - A nővérek 1991. I: Szomolyára költöztek az üres plébániaépületbe. Lelkipásztori kisegítő szolgálatuk mellett alkalmanként lelkigyakorlatoknak ill. elcsendesedni vágyóknak is helyet adnak. Később felvállalták a község fogászati ellátását a helyi önkormányzattal közösen kialakított fogászati rendelőben. - 1992 nyarán megkapták a bükkszentkereszti megüresedett pléb-épületet, 1994 őszén Arló község fogadott be nővéreket. 2006: központjuk Miskolcon, noviciátusuk Bükkszentkereszten van. r.k.